استخر، سونا و جکوزی, تجهیزات استخر, نگهداری استخر

راهنمای کاربردی برای تعمیرات و نگهداری از تجهیزات استخر

نکات مهم برای تعمیر و نگهداری تجهیزات استخر

هنگامی که یک استخر روباز یا سرپوشیده در ملک خود دارید، مهم است که وقت بگذارید و در مورد اجزای متعدد و قطعات آن، اطلاعات لازم را کسب کنید و همچنین روال مراقبت از آن‌ها را فرا بگیرید. دانستن نکات برجسته و مهم درباره این تجهیزات به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی از آن‌ها برای مدت طولانی محافظت کنید یا مشکلات پیش‌آمده در تجهیزات را رفع کنید تا خانواده و عزیزان با خیال آسوده شنا کنند. به این ترتیب، در این نوشته تلاش کرده‌ایم نکات اصلی تعمیر و نگهداری از تجهیزات استخر را بررسی کنیم.

توصیف نحوه مراقبت از تجهیزات استخر

وقتی درباره مراقبت از تجهیزات صحبت می‌کنیم برنامه‌ریزی و پیشگیری از خراب شدن قطعات و تجهیزات اهمیت دارد. از این گذشته، تعمیرات پیشگیرانه هم حائز اهمیت هستند تا با به‌کارگیری آن‌ها روند خراب شدن آنها را به‌تعویق بیندازیم. اگر مایل هستید تا درباره این دو بخش بیشتر بدانید در ادامه آن‌ها را بیشتر توضیح می‌دهیم.

برنامه‌ریزی و پیشگیری برای نگهداری از تجهیزات استخر

نکات مهم نگهداری از اب و پمپ استخر

همان‌طور که گفته شد هر استخر از اجزای مختلفی ساخته می‌شود و پمپ یکی از اجزای مهم آن است.  پمپ را به‌عنوان قلب استخر می‌شناسند. این قطعه، آب را از طریق سیستم فیلتراسیون می‌کشد تا خاک، زباله و سایر ناخالصی‌ها پاک شوند و آب تمیز به استخر برگردد و درصورتی که پمپ به درستی کار نکند، نبرد سختی با آب راکد و رشد جلبک‌ها خواهید داشت. از این رو لازم است تا فیلتر را به‌صورت هفتگی تمیز کنید. بنابراین در نگهداری از تجهیزات استخر ، باید سلامت پمپ را جدی بگیرید.

علاوه بر فیلتر تمیز، لازم است که سبد پمپ هم تمیز بماند. یک سبد کثیف باعث می‌شود پمپ سخت‌تر کار کند و در نهایت عمر آن کاهش داشته باشد. استفاده از آب و مواد شیمیایی متعادل هم یکی از اقدامات پیشگیرانه محسوب می‌شود. اگر سطح PH آب خیلی بالا یا پایین باشد ممکن است باعث خوردگی تجهیزات استخر شود. برای مثال اگر کلسیم آب زیاد باشد نمی‌توان به راحتی رسوبات آن را حذف کرد. بنابراین برنامه‌ریزی مشخصی برای تمیز کردن فیلتر و همه تجهیزات مربوط به پمپ داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم از جارو استخری برای تمیز کردن آب استخر استفاده کنید و یا فیلترهای مناسب تصفیه آب را استفاده کنید تا بار کمتری به پمپ آب وارد شود.

تعمیرات پیشگیرانه

ترمیم زودهنگام، نیاز به تعمیر اساسی و سنگین تجهیزات استخر را کاهش می‌دهد. این قطعات در طول زمان ممکن است فرسوده شوند ولی با تعمیرات پیشگیرانه می‌توانید مسیر خراب شدن آن‌ها را تغییر دهید. برای مثال تعویض به‌موقع قطعات فرسوده یا زنگ‌‌زده یکی از راه‌های مناسب است و از این طریق عمر لوازم مرتبط را افزایش می‌دهید.

دیوارها و کف استخر شما به اندازه پمپ سالم و آب متعادل، نیاز به مراقبت دارند و تمیز کردن منظم آن‌ها از رشد انواع جلبک، کپک و سایر باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. اگر دیوارها یا کف استخر آسیب دید می‌توانید از خدمات شرکت‌های تعمیر تجهیزات استفاده کنید تا از بدتر شدن آسیب‌ها و در آخر افزایش هزینه‌ها جلوگیری کنید.

توصیف نحوه عیب‌یابی و انبار داری قطعات استخر

همان‌گونه که گفته شد تجهیزات و قطعات استخر در طول زمان احتمالا فرسوده یا خراب می‌شوند و از این رو لازم است تا عیب آن‌ها را به‌موقع تشخیص داد و اگر می‌خواهید با تعدادی از عیوب تکراری آشنا شوید در ادامه درباره عیب‌یابی و تعمیرات آن‌ها به نکاتی اشاره می‌کنیم.

عیب‌یابی و تعمیرات

تمیز کردن فیلترها و پمپ برای تعمیر و نگهداری از تجهیزات استخر

گرفتگی شدید فیلتر استخر یکی از عیوب شایع است و تمیز یا تعویض کردن آن‌ از جمله راه‌حل‌های کاربردی محسوب می‌شود. از این گذشته ممکن است پروانه پمپ با زباله‌ها مسدود شده باشد که این مسئله را هم می‌توان با تمیز کردن یا تعویض حل کرد.

ظهور عیب در واشر درب پمپ هم در زمره مسائل رایج قرار می‌گیرد که با تعویض آن‌ها یا درست بستن آن‌ها به آسانی می‌توانید مشکل را رفع کنید. همچنین ممکن است درب پمپ، سفت بسته نشده باشد که لازم است آن را محکم ببندید.

نشت آب مابین موتور و پمپ استخر هم اتفاق می‌افتد که احتمالا ناشی از فرسوده شدن واشر است و با عوض کردن آن یا یا محکم بستن پیچ‌ومهره‌های پمپ، می‌توان نشتی را قطع کرد.

شاید موتور پمپ استخر به طور مداوم صدا ایجاد کند که احتمالا یاتاقان‌های فرسوده در موتور وجود دارد و به همین خاطر لازم است موتور پمپ استخر را تعویض کنید.

موتور پمپ استخر داغ و خاموش می‌شود که مسدود یا آسیب دیدن سوراخ‌های موتور علت آن است و با پاک کردن زباله‌ها می‌توانید آن را رفع کنید یا فن را تعمیر کنید.

راهکارهای دیگر برای نگهداری و تعمیرات تجهیزات استخر

راه‌کارهای مختلفی ارائه شده است که به شما کمک می‌کند تا بهتر از تجهیزات استخر خود مراقبت کنید اما روش‌های دیگری هم وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را هم در نظر داشته باشید.

آموزش و فرهنگ‌سازی

تمیز ماندن آب و استاندارد بودن مواد شیمایی استخر شما از تجمع باکتری های مضر جلوگیری می‌کند و استخر را برای دوستان و خانواده شما دلپذیر و ایمن نگه می‌دارد. برای تمیز نگه‌داشتن یک استخر می‌توانید از روش‌های آموزش و فرهنگ‌سازی استفاده کنید.

برای مثال با یادگرفتن روش‌های رسیدگی به تجهیزات و اجرای منظم و اصولی آن‌ها در این فرایند موفق می‌شوید. برای دریافت آموزش می‌توانید به منابع مختلف یا به یک تکنسین مراجعه کنید.

استفاده از فناوری

تعمیر و نگهداری دستی یکی از روش‌های رایج برای مالکان استخرهاست اما باوجود فناوری‌های روز می‌توانید با دقت بالایی، عمل پاک‌سازی را انجام دهید. برای مثال اگر یک پاک‌کننده رباتیک استخر داشته باشید این کار را برای شما انجام می‌دهد. همچنین می‌توانید از انواع جاروی استخر هم استفاده کنید.

برون‌سپاری

کمک گرفتن از افراد حرفه ای برای تعمیر و نگهداری از تجهیزات استخر

یکی از راه‌های بسیار آسان برای نگهداری قطعات استخر، استخدام یک متخصص و استفاده از دانش اوست. اگرچه یکی از معایب این راه‌کار، هزینه‌های احتمالی آن است و به همین خاطر اگر به‌طور منظم از این تجهیزات مراقبت کنید و نکات مرتبط با اقدامات پیشگیرانه را به‌خوبی انجام دهید می‌توانید به تنهایی و بدون حضور متخصص، آن را انجام دهید.

از این گذشته، در صورتی که قطعات خراب شوند ممکن است شما نتوانید مشکل ایجاد شده را حل کنید و از این رو بهتر است از یک نیروی متخصص بهره‌مند شوید تا از تحمیل هزینه‌های جانبی جلوگیری کنید. همچنین برای کارهایی مانند شستشوی معکوس فیلتر استخر، بهتر است از تکنسین‌ها کمک بگیرید.

نکات تکمیلی

  • نکته مهم درباره فیلترهای پمپ این است انواع مختلفی از فیلترها وجود دارد و همه با فرآیند تمیز کردن منحصر‌به‌فرد همراه هستند.
  • یک فیلتر کثیف می‌تواند تأثیر بسیار منفی بر گردش آب داشته باشد و در نهایت به شکل گرفتن یک استخر سبز یا کدر منجر شود و به همین خاطر لازم است که فیلتر به‌صورت هفتگی تمیز شود.
  • برای متعادل شدن آب استخر بهتر است آب را هر هفته آزمایش کنید. کیت‌های آزمایشی بهترین راهنما برای این‌کار هستند.

نتیجه‌گیری

استخر تمیز نیاز به نگهداری مداوم از قطعات دارد و با رعایت نکاتی نظیر تمیز کردن فیلتر، سبد و بررسی کیفیت آب می‌توانید به‌راحتی از آن‌ها مراقبت کنید. همچنین در صورت مشاهده کردن آب کدر، رشد جلبک و غیره لازم است تا ریشه این موارد را جستجو کنید و در صورت عیب‌یابی، مراحل تعمیر یا تعویض قطعات را طی کنید و اگر انجام دادن آن برای شما دشوار باشد می‌توانید از راهنمایی متخصصان مرتبط استفاده کنید تا مشکلات را حل کرده و از داشتن یک استخر شفاف لذت ببرید.

همچنین می‌توانید تجهیزات مورد نیاز استخر خود را از طریق فروشگاه زازاکالا تامین کنید؛ ما به طور تخصصی همه تجهیزات حوزه ساختمان را با قیمت کاملا منصفانه و کیفیت مناسب ارائه می‌دهیم. در عین حال با هر خریدی که انجام می‌دهید به امتیاز شما در زازاکلاب اضافه می‌شود و خریدهای بعدی شما با تخفیف بیشتری همراه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *