استخر، سونا و جکوزی, تجهیزات استخر

گرمایش استخر چگونه تامین می‌شود؟

انواع گرمایش آب استخر

گرمایش استخر چگونه انجام می‌شود؟

آنچه در این نوشته خواهید خواند: 

 • • اهمیت گرمایش استخر
 • • معرفی انواع سیستم‌های گرمایشی استخر
 • • مقایسه بین سیستم‌های مختلف گرمایش استخر
 • • انتخاب بهترین روش گرمایش استخر
 • • هزینه گرمایش استخر
 • • نحوه نصب و راه‌اندازی سیستم گرمایش استخر
 • • نگهداری و تعمیر سیستم گرمایش استخر
 • • پایان گرمایش استخر

گرچه پریدن در آب سرد حس و حال دیگری دارد، اما برای استفاده معمول و شنا کردن، همه ما ترجیح می‌دهیم آب تا حد مناسبی گرم باشد. برای رسیدن به این هدف باید یکی از انواع گرمایش استخر انتخاب شود تا نتیجه دلخواه به وجود بیاید. اما کدام مدل برای استخر مناسب شما است؟ در این نوشته پاسخ این سوال را به صورت مفصل بررسی کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

حوله خشک کن 50*60 سفید آلومینیومی فلت آرنا Arna

3,150,000 ریال
حوله خشک کن سفید آلومینیومی 50*60 فلت
برند: آرنا طول: 50 سانتیمتر ارتفاع: 60 سانتیمتر

10 سال گارانتی

ضریب انتقال گرمایی بالا کاهش مصرف انرژی 

رادیاتور پره ای 10پره سفید آلومینیومی آرنا Arna Aluminium Radiators

19,000,000 ریال
رادیاتور پره ای 10پره سفید آلومینیومی آرنا Arna Aluminium Radiators
برند: آرنا Arna طول: 80 سانتیمتر ارتفاع: 53 سانتیمتر

10 سال گارانتی

ضخامت سطح خیس هر پره: 2 میلیمتر مساحت سطح تماس با هوا در هر پره: 60 سانتیمتر مربع حجم آب گیری هر پره: 200 سی سی ظرفیت حرارتی هر پره: 140 کیلو کالری بر ساعت ضریب انتقال گرمایی بالا کاهش مصرف انرژیمحتویات هر جعبه: رادیاتور، بست پرچمی، پیچ هواگیری و درپوش

دیگ آبگرم استخر 92000 موتورخانه ای فولادی گالوانیزه آراز با گارانتی شرکتی

172,800,000 ریال
دیگ آبگرم 92000 موتورخانه ای فولادی گالوانیزه آراز با گارانتی شرکتی
5 سال گارانتی ظرفیت حرارتی: 92000 Kcal/hr قابلیت کار با مشعل گازی، گازوئیلی و ... تعداد لوله: 1+8 رده لوله: sch 40 برای مشاهده سایر مشخصات فنی ضخامت ورق ها، ابعاد دقیق دیگ و ... به قسمت “توضیحات تکمیلی” در همین صفحه مراجعه بفرمایید.

دیگ آبگرم استخر 135000 موتورخانه ای فولادی گالوانیزه آراز با گارانتی شرکتی

231,200,000 ریال
دیگ آبگرم 135000 موتورخانه ای فولادی گالوانیزه آراز با گارانتی شرکتی
5 سال گارانتی ظرفیت حرارتی: 135000 Kcal/hr قابلیت کار با مشعل گازی، گازوئیلی و ... تعداد لوله: 1+12 رده لوله: sch 40 برای مشاهده سایر مشخصات فنی ضخامت ورق ها، ابعاد دقیق دیگ و ... به قسمت “توضیحات تکمیلی” در همین صفحه مراجعه بفرمایید.

اهمیت گرمایش استخر

گرمایش استخر نه تنها به افزایش راحتی و لذت استفاده از استخر کمک می‌کند و یک مکان تفریحی عالی می‌سازد، بلکه تأثیرات سلامتی و بهداشتی مانند اثرات درمانی روی درد ماهیچه‌ها، مفاصل و فیزیوتراپی دارد. بنابراین در حین فرایند ساخت استخر، باید هر پیمانکاری تصمیم بگیرد کدام یک از مدل‌های گرمایشی مناسب استخر در حال ساخت خواهد بود. 

معرفی انواع سیستم‌های گرمایشی استخر

مدل‌های گرمایش استخر متنوع‌اند و شما می‌توانید بسته به بودجه، اندازه استخر و موارد دیگر، یکی از آنها را انتخاب کنید. تجهیزاتی مانند ترموستات، تعداد و اندازه بخش‌های گرمایشی و سیستم‌های کنترل دما هم بهره‌وری را بالا می‌برند. در ادامه هر کدام از این سیستم‌ها بررسی شده‌اند:

گرمایش با استفاده از پمپ حرارتی

استفاده از پمپ حرارتی یکی از رایج‌ترین روش‌های گرمایش استخر است. این سیستم با انتقال گرما از محیط اطراف یا از هوا به آب استخر، دمای آب را افزایش می‌دهد. یکی از مزایای این روش، کارایی بالا و مصرف انرژی کمتر است.

گرمایش با استفاده از بخاری گازی یا گازوئیلی

با استفاده از بخاری‌های گازی یا گازوئیلی، می‌توان گرمایش سریع و موثری را برای استخر فراهم کرد. این سیستم‌ها برای استخرهای بزرگ یا استفاده در فصل‌های سرد سال مناسب هستند.

استفاده از انرژی خورشیدی در گرمایش استخر

تازه‌ترین روش‌های گرمایش استخر شامل استفاده از انرژی خورشیدی می‌شود. نصب کلکتورهای خورشیدی می‌تواند به مالکان استخر کمک کند تا به صورت اقتصادی و بدون افزایش هزینه‌های انرژی، استخر خود را گرم نگه دارند. البته این روش طرفدار زیادی در ایران ندارد، چرا که تهیه خود پنل‌های خورشیدی به هزینه بالایی نیاز دارد. 

گرمایش استخر با سیستم انرژی خورشیدی

مقایسه سیستم‌های مختلف گرمایش استخر

برای انتخاب بهترین گزینه گرمایش استخر، مقایسه بین سیستم‌ها ضروری است. در اینجا به مقایسه هزینه‌ها، کارایی و پیچیدگی نصب هر سیستم پرداخته می‌شود تا بتوانید انتخاب صحیحی داشته باشید.

پکیج گرمایشی استخر

پکیج‌های گرمایشی استخر یکی از رایج‌ترین روش‌های گرمایش استخر هستند. این پکیج‌ها از سوخت‌های مختلفی مانند گاز طبیعی، گازوئیل، نفت و برق برای گرم کردن آب استخر استفاده می‌کنند. مزایا و معایب پکیج‌های گرمایشی استخر در ادامه مشخص شده است:

 • نصب و راه‌اندازی آسان
 • کارایی بالا
 • هزینه نگهداری کم
 • نیاز به سوخت
 • تولید گازهای آلاینده

هیتر استخر

هیتر استخر دستگاهی است که از انرژی الکتریکی برای گرم کردن آب استخر استفاده می‌کند. هیترهای استخر در ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند و می‌توانند برای استخرهای کوچک تا بزرگ استفاده شوند. مزایا و معایب هیترهای استخر عبارتند از:

 • نصب و راه‌اندازی آسان
 • کارایی بالا
 • تولید نکردن گازهای آلاینده
 • هزینه برق بالا

پنل خورشیدی استخر

پنل‌های خورشیدی استخر از انرژی خورشیدی برای گرم کردن آب استخر استفاده می‌کنند. مزایا و معایب پنل‌های خورشیدی استخر عبارتند از:

 • تولید انرژی رایگان
 • تولید نکردن گازهای آلاینده
 • نیاز به فضای کافی برای نصب
 • کارایی پایین در روزهای ابری و بارانی

پمپ حرارتی استخر

پمپ‌های حرارتی استخر دستگاه‌هایی هستند که از انرژی هوا برای گرم کردن آب استخر استفاده می‌کنند. مزایا و معایب پمپ‌های حرارتی استخر موارد زیر است:
 • کارایی بالا
 • تولید نکردن گازهای آلاینده
 • هزینه نگهداری کم
 • هزینه اولیه بالا

گرمایش از کف استخر

گرمایش از کف استخر روشی است که در آن لوله‌های حاوی آب گرم یا مبرد در کف استخر نصب می‌شوند. آب گرم یا مبرد باعث گرم شدن کف استخر می‌شود و به این ترتیب، آب استخر نیز گرم می‌شود. مزایا و معایب این روش در ادامه مشخص شده است:

 • توزیع یکنواخت گرما در استخر
 • کارایی بالا
 • هزینه اولیه بالا
پمپ استخری 2 اسب 2 اینچ بشقابی اسمارت 2DK-20HP SMART
پمپ استخری

پمپ استخری، موتور محرک و قلب تپنده جارو برقی استخر است. معمولا اگر در مورد یک جارو ی خوب برای استخر صحبت میکنیم در حالا صحبت راجع به پمپ آن هستیم. تمام زور و توان جارو از همین پمپ است.
پمپ استخری در عمل وجود خارجی با این نام ندارد. یعنی شرکت های تولید کننده پمپ آب، پمپی تحت عنوان استخری ندارند. بلکه به پمپ های بشقابی که حداقل توان 2 اسب بخار داشته باشند و ورودی و خروجی آنها حداقل 2 اینچ باشد در اصطلاح پمپ استخری می گویند.

پمپ ها دنیای بزرگی دارند.

تفاوت بین آنها علاوه بر کشور سازنده و برند و ... بر سر سیم پیچ و شفت و پروانه نیز هست. معمولا اهالی فن ترجیح می دهند پمپ آب سیم پیچ مس داشته باشد. شفت پمپ هم اگر استیل باشد خیال همه راحت می شود. پروانه پمپ هم از اهمیت زیادی برخوردار است. به ترتیب پروانه های استیل، برنج، آلومینیوم، باکالیت و ... ارزش بیشتری در پمپ دارند.

پمپ استخری روی گاری پیچ می شود تا هنگام کار با تکان و لرزه امکان افتادن از بین برود.

مبدل حرارتی استیل 304 نگیر 27 فوت | مبدل حرارتی 60 کیلو وات
مبدل گرمایی

مبدل گرمایی یا مبدل حرارتی (غلط مصطلح از مبادله‌کننده حرارتی)(به انگلیسی: Heat exchanger) دستگاهی است که برای انتقال حرارت مؤثر بین دو سیال (گاز یا مایع) به دیگری استفاده می‌شود. از رایج‌ترین مبدل‌های حرارتی رادیاتور خودرو و رادیاتور شوفاژ است.

دیگ آبگرم استخر 82000 موتورخانه ای فولادی گالوانیزه آراز با گارانتی شرکتی
دیگ آب گرم

دیگ‌بخار یا بویلر (به انگلیسی: Boiler) عبارت است از یک مخزن محصور و محدود که در آن بخار آب جهت استفاده در خارج از آن توسط گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌شود. داخل دیگ‌‌بخار شامل دو بخش طرف آتش و طرف آب است. سطح گرمایی دیگ‌بخار به مجموع کلیه سطوح در طرف آتش دیگ‌بخار اطلاق می‌شود. تمام بخش‌های داخلی و تحت فشار یک دیگ‌بخار را از آلیاژهای آهنی می سازند. دیگ‌های بخار از نظر جنس به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم‌بندی می‌شوند. دیگ‌بخار چدنی را برای تولید بخار کم فشار می سازند و به همین دلیل بیشتر در مواردی نظیر سامانه‌های گرمایش مرکزی استفاده می شود. بیشتر دیگ‌های بخار از گونه فولادی هستند. همچنین دو نوع دیگ بخار بصورت کلی در دنیا تولید می‌شود که عبارتند از واتر تیوپ و فایر تیوپ.

انتخاب بهترین روش گرمایش استخر

برای انتخاب بهترین روش گرمایش استخر، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید، از جمله:

حجم استخر

موقعیت جغرافیایی

میزان بودجه

تاثیرات زیست‌محیطی

اگر استخر شما کوچک است، می‌توانید از هیتر استخر یا پمپ حرارتی استفاده کنید. اگر استخر شما بزرگ است، از پکیج گرمایشی یا گرمایش از کف استفاده کنید. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، باید از روشی استفاده کنید که کارایی بالایی داشته باشد. اگر نگران تأثیرات زیست‌محیطی هستید، باید از روشی استفاده کنید که تولید گازهای آلاینده نداشته باشد.

در نهایت، بهترین راه برای انتخاب بهترین روش گرمایش استخر، مشورت با یک متخصص است. متخصص می‌تواند با توجه به شرایط خاص شما، بهترین روش را توصیه کند.

هزینه گرمایش استخر

هزینه گرمایش استخر به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

روش گرمایش

حجم استخر

میزان استفاده از استخر

هزینه گرمایش استخر با پکیج گرمایشی حدود 10 تا 20 درصد بیشتر از گرمایش با هیتر استخر است. هزینه گرمایش استخر با پنل خورشیدی به طور قابل توجهی کمتر از سایر روش‌ها است، اما این روش در روزهای ابری و بارانی، کارایی پایینی دارد. هزینه گرمایش استخر با پمپ حرارتی در طولانی‌مدت کمتر از سایر روش‌ها است، اما هزینه اولیه آن بالاتر است. هزینه گرمایش استخر با گرمایش از کف در طولانی‌مدت کمتر از سایر روش‌ها است، اما این روش هم هزینه اولیه بالایی دارد.

نحوه نصب و راه‌اندازی سیستم گرمایش استخر

نصب و راه‌اندازی سیستم گرمایش استخر باید توسط یک متخصص انجام شود. متخصص می‌تواند با توجه به شرایط خاص شما، بهترین روش گرمایش را انتخاب کند و سیستم گرمایش را به درستی نصب و راه‌اندازی کند.

نگهداری و تعمیر سیستم گرمایش استخر

سیستم گرمایش استخر هم مانند سایر تجهیزات، نیاز به نگهداری و تعمیر دارد. نگهداری و تعمیر منظم سیستم گرمایش می‌تواند باعث افزایش طول عمر آن شود و هزینه‌های تعمیر را کاهش دهد.

پایان گرمایش استخر
انتخاب بهترین روش گرمایش استخر، تصمیمی مهم است که باید با توجه به شرایط خاص شما گرفته شود. عوامل مختلفی مانند حجم استخر، موقعیت جغرافیایی، میزان بودجه و تأثیرات زیست‌محیطی باید در این تصمیم‌گیری در نظر گرفته شوند.با توجه به مطالبی که در این مقاله گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که بهترین روش گرمایش استخر، روشی است که با توجه به شرایط خاص شما، کارایی بالا، هزینه پایین و تأثیرات زیست‌محیطی کمتری داشته باشد.در صورتی که برای انتخاب روش گرمایش استخر نیاز به مشورت و راهنمایی داشتید، می‌توانید با همکاران ما در زازاکالا در تماس باشید تا با آگاهی بیشتری، انتخاب خود را نهایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *